E-Devlet, Türkiye’de vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir.

E-Devlet üzerinden sunulan belli başlı hizmet türleri şunlardır: sorgulama hizmetleri, başvuru hizmetleri, belge üretme hizmetleri, ödeme hizmetleri, bilgilendirme hizmetleri, abonelik hizmetleri… Yabancılar için ayrı bir portalı da olan E-Devlet hizmetlerinden yararlanabilmek ve sisteme giriş yapabilmek için geçerli bir Yabancı Kimlik Numarası ve şifre sahibi olmanız gerekmektedir.

Sisteme giriş için gerekli olan ilk şifre PTT ofislerinden, Yabancı Kimlik Numarası beyan edilerek düşük bir ücret karşılığında edinilebilir. (Yaklaşık 2 TL)

Ayazağa Kampüsü’nde bulunan PTT Ofisi’nin konumu için, lütfen tıklayınız.
PTT Ofisi ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen İTÜ’de Hayat sayfasında Posta Hizmetleri başlığını inceleyiniz.

E-Devlet sistemine giriş için mobil imza veya elektronik imza yöntemleri de kullanılabilir.
Ayrıca, E-Devlet ile birlikte çalışan bankaların internet bankacılığı müşterileri, internet bankacılığı girişinde kullandıkları müşteri no/kimlik no ve şifre/parola ile güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısına giriş yapabilir.