Büyük Veri Analitiği

Günümüzde, internete erişebilen ve veri üretme/işleme yeteneğine sahip elektronik cihazların sayısı geçmişe oranla katlanarak artmaktadır
 

 

Günümüzde, internete erişebilen ve veri üretme/işleme yeteneğine sahip elektronik cihazların sayısı geçmişe oranla katlanarak artmaktadır. Bu artışla birlikte çevrim içi olarak işlenmesi ve saklanması gereken veri miktarında da büyük artışların olduğu gözlenmektedir. Gelecekte Nesnelerin interneti ve siber fiziksel sistemler gibi kavramların kullanım alanlarının genişlemesi ile günümüzde yaşanandan çok daha büyük ölçekte bir veri işleme ve depolama ihtiyacının ortaya çıkacağı öngörülmektedir.

“Büyük Veri” kavramı yukarıda açıklanan son gelişmelerle birlikte literatüre girmiştir ve günümüzde ortaya çıkan bu veri işleme ve depolama ihtiyaçlarının en etkin, verimli ve güvenli bir biçimde gerçekleştirilebilmesini hedefleyen teorik ve pratik çalışmaları içerir. 

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü’nde büyük ölçekli verilerin etkin ve güvenli bir biçimde işlenmesini sağlayacak yazılımsal mimariler ve yazılımlar üzerinde çalışmalar yapılması planlanmaktadır.

 
 

İlgili Öğretim Görevlileri

Gözde Ünal

Prof. Dr.

Şule Öğüdücü

Prof. Dr.

Berk Canberk

Doç. Dr.